Winners

2013 Winners

Best Yard Haunt Mike Bachman Saint Joseph, MO 39th Street Cemetery
Best Yard Haunt (Vanguard) Jim Slanker Carol Stream, IL Canyon Trail Cemetery
Best Indoor/walkthrough Haunt Troy W. Frantz Lakewood, WA Hellmouth Haunted House
Best Indoor/walkthrough Haunt (Vanguard) Chris Ainsworth Thornhill Ontario, Canada Thornhill Woods
Best Static Prop Brad Goodspeed Scarborough Ontario, Canada Butcher of Provincetown
Best Static Prop (Vanguard) Mark and Belinda Faucett Kissimmee, FL Shingle Creek Manor
Best Animated Prop Steve Koci El Cajon, CA Sanctuary of Spooks (SOS)
Best Animated Prop (Vanguard) Jim Slanker Carol Stream, IL Canyon Trail Cemetery
Best Party Haunt Sandie Schneider Camarillo, CA Harry Potter Haunt
Best Video Production Rania Peet Kearnysville, WV Haunted Garden
Best How-to Heidi & Donnie Rauber Jr. Covington, LA 2nd Street Cemetery
Propmaster Award Steve O Providence, RI Garage of Evil

2012 Winners

Best Yard Haunt Jim Slanker Carol Stream, IL Canyon Trail Cemetery
Best Yard Haunt (Vanguard) Steve Parmley Sacramento, CA Spider Rider of Dun Ringill
Best Indoor/walkthrough Haunt Brad Goodspeed Scarborough, Ontario, Canada The Butcher of Provincetown Haunted House
Best Indoor/walkthrough Haunt (Vanguard) Craig Schriber Simi Valley, CA Hellizondo Carnival of Risk
Best Static Prop Grant MacDonald (Cemetery gate) Edmonton Canada IHauntU
Best Static Prop (Vanguard) Michael Braun Gurnee, IL Deadwood Cemetery
Best Animated Prop Craig Schriber (meat grinder) Simi Valley, CA Hellizondo Carnival of Risk
Best Animated Prop (Vanguard) Dave Bates (house projection) Utah Bates Haunt
Best Party Haunt Stacy Saman Ancaster, Ontario Canada Valridge Manor Place
Best Video Production Brad Goodspeed Scarborough, Ontario, Canada The Butcher of Provincetown Haunted House
Best How-to Heidi & Donnie Rauber Jr. Covington, LA 2nd Street Cemetery
Propmaster Award Chris Baker South Yarmouth,MA Hauntcast/Village Mire Yard Haunt

2011 Winners

Best Yard Haunt Steve Parmley Sacramento, CA Spider Rider of Dun Ringill
Best Yard Haunt (Vanguard) Toby, Stephanie, Cory & Tyler Wrolson Lake in the Hills, IL Haunt 31
Best Indoor/walkthrough Haunt Chris Ainsworth Thornhill, Ontario, Canada Thornhill Woods Haunted House
Best Indoor/walkthrough Haunt (Vanguard) Roger Hayes Cumming, GA Hayes Haunt
Best Static Prop Heidi & Donnie Rauber 2nd Street Cemetery
Best Static Prop (Vanguard) Steve Parmley Sacramento, CA Spider Rider
Best Animated Prop Halloween Hellmouth Lakewood, WA Hellmouth IV Resurrection – Car
Best Animated Prop (Vanguard) Spencer & Debra Carter Broomfield, CO Casa Fear
Best Party Haunt Jerry & Sandie Schneider Camarillo, CA Haunted Mansion RIP George
Best Video Production Tim and Tina Reuwsaat Medford, OR Darkwing Manor and Morguetorium
Best How-to Steve Koci San Diego, CA SOS Haunt
Propmaster Award Brent Ross Mountain View, CA DC Cemetery/DC Props

2010 Winners

Best Yard Haunt Nic & Hollie Andrew Los Angeles , CA Hi-Rez Designs Home Haunt
Best Yard Haunt (Vanguard) Spencer & Debra Carter Broomfield, CO Casa Fear
Best Indoor/walkthrough Haunt Dan Krein Plainfield, IL Souls of the Forsaken
Best Indoor/walkthrough Haunt (Vanguard) The Haunt at Hellizondo Simi Valley, CA Rasputin’s Carnival of Risk
Best Static Prop Cameron Deveney Windsor, PA Dr Defective Mad Scientist Lab
Best Static Prop (Vanguard) Pumpkinrot Pennsylvania Halloween Creepshow
Best Animated Prop Joseph Keller (Mr. Macabre) Northport, AL The Final Resting Place Cemetery
Best Animated Prop (Vanguard) Thomas & Lisa Chance Lafayette, LA Chance haunted Ride
Best Party Haunt Steve & Denice Koci El Cajon, CA Souls of Sandy Cove
Best Video Production Chris Ainsworth Thornhill, Ontario Canada Thornhill Woods Haunted House
Propmaster Award Pumpkinrot Pennsylvania Halloween Creepshow

2009 Winners

This year's winners were chosen from a panel of judges. The votes are in and here are the winners:
Best Yard Haunt Spencer & Debra in Broomfiel Broomfield, CO Casa Fear
Best Yard Haunt (Vanguard) Guy Tualatin, OR House Bloodthorn The Resurrection of Rose
Best Indoor/walkthrough Haunt Russ & Carol San Diego, CA McKamey Manor Asylum
Best Indoor/walkthrough Haunt (Vanguard) Baron & Baroness Reuwsaat Medford, OR Darkwing Manor Morgueorium Museum
Best Static Prop Craig Simi Valley, CA Haunted Tiki Island
Best Static Prop (Vanguard) Robert B. Ann Arbor, MI Brandywine Cemetery
Best Animated Prop Paul Jameson Dearborn Heights, MI Monster Mouth Haunted House
Best Animated Prop (Vanguard) Brent Ross San Jose, CA DC Cemetery
Best Party Haunt Kellie Ann Fond Du Lac, WI Wirtz Party Haunt
Best Video Production Lynne & Shawn Pensacola, FL The Mitchell Cemetery
Best How to Noah Fentz Maywood, NJ Katzper's Haunt
Propmaster Award Lynne & Shawn Mitchell How To Haunt Your House

A New Haunters Video Award Category

Starting in 2008 an award will be given to recognize a person in the home haunter community that has made exceptional contributions to the home haunting community.

This year the first recipient of the award is Paul “Propmaster” Venturella for all his work on the haunters video awards, his enthusiasm for home haunting, and his contributions to his local Rocky Mountain Gathering over the years.

In honor of the many years Paul has contributed to the community the “golden pumpkin” will be named the “Propmaster Award”. Each year it will be given to a different individual that has contributed to the haunter community in the same way that Paul has.

Paul, this is for you! All of us in the home haunter community appreciate all that you do.

2008 Winners

This year's winners were chosen from a panel of judges. The votes are in and here are the winners:
Best Novice Haunt Patrick Prue DHG Cemetery: Deaths Hallowed Grounds
Finalist Steve & Lisa Toby Nightmare on Mitchelle Street
Best Party Haunt Doug & Debbie Lowe Lowe Manor: The Tomb of Ellery
Finalist Angie Dead Spider's Party Canada
Best Indoor Haunt Noah Fentz Katzper's Haunt
Finalist The Baird Family Baird Manor
Best Yard Haunt Brent Ross DC Cemetery
Finalist Toby Wrolson Haunt 31

2007 Haunt X Award Winners

Best Novice Haunt Daren Long Long Yard Haunt
Finalist Nick Bowser Nick's Haunted Yard
Best Party Haunt Gabe Davis Haunt Party
Finalist Jim Shackelford Sundial Cemetery and Party Haunt
Best Indoor Haunt Tim & Tina Reuwsaat Darkwing Manor
Finalist Toby & Stephanie Wrolson Haunt 31
Best Yard Haunt

Also Home Enthusiast Of The Year 2007

John A. Pumpkinrot's Yard Haunt
Finalist Lynne & Shawn Mitchell Mitchell Haunted Cemetery

2006 Haunt X Award Winners

Best Novice Haunt Pete Widtfeldt Widtfeldt Haunted Mansion
Finalist Jeff & Keri Squires Hazel Hurst Manor
Best Party Haunt Angie Chilliwack Dead Spider's Party
Finalist Doug Lowe Frankenstein Meets The Pirates Of Ellery
Best Indoor Haunt Mike Fox Hagen Haunted House
Finalist Bruce Stanton Reign Of Terror
Best Yard Haunt

Also Home Enthusiast Of The Year 2006

Brent Ross DC Cemetery
Finalist Jeff & Chris Davis Davis Graveyard

2005 Haunt X Award Winners

Best Novice Haunt Keith Harrell A ghoul's Night
Finalist Ross Pedersen Scareway Freight
Best Party Haunt

Also Home Enthusiast Of The Year 2005

Brett Woods Woods Crest Manor
Finalist Jack Tendo Pirates Cove
Best Indoor Haunt

Also Home Enthusiast Of The Year 2005

Brett Woods Woods Crest Manor
Finalist Josh Wells Nightmare Manor
Best Yard Haunt Dave Bates Bates Haunt
Finalist Rob Brown Skull And Bone

2004 Golden Bucky Winners

Best Novice Haunt

Sponsored by Scott Ribbens

Daniel Neuman
Runner Up

Sponsored by Lesley Bannatine

Brett Woods
Best Pro Haunt

Sponsored by Haunted Attraction Magazine

Mike Fox Fox Haunt
Runner Up

Sponsored by Haunted Attraction Magazine

Jack Tendo The Labyrinth (Of the Monster Manor, Lite Fright)
Best Indoor Haunt

Sponsored by Hellbent Studios

Randy Skalos Haunt On Williams St
Finalist

Sponsored by Hellbent Studios

Jeff Willaert Frighteners Entertainment
Best Yard Haunt

Also Home Enthusiast Of The Year 2004

Tim Doggett Hallowed Haunting Grounds
Finalist

Sponsored by Scott Ribbens

Brent Ross DC Designs

2003 Golden Bucky Winners

Best Novice Haunt

Sponsored by Scott Ribbens

Robert & Stacy Lupo (Virus)
Special mention Kathleen Dombroski (Wolf Lady)
Best Party Haunt

Sponsored by Scott Ribbens

Bob Lambiase (Bob O)
Special mention Ericka Dunham (Helen Damnation)
Best Pro Haunt

Sponsored by Scott Ribbens

Dan Faupel Fear Factory
Special mention Karen Taylor (Krazy Karen)
Best Indoor Haunt

Also Home Enthusiast Of The Year 2003

Bob & Hollyberry Andrews
Special mention Dustin & Deanna Morton
Best Yard Haunt

Sponsored by Scott Ribbens

Scary Terry Scary Terry
Special mention Brent Ross DC Designs

2002 Golden Bucky Winners

Haunt Enthusiast of the Year -2002- Dustin & Deanna Morton Sponsored by Creep Crafters.Com

2002 and earlier? If you have information on these awards, contact us.